Trendy vývoje SPECT, PET a hybridních zobrazovacích systémů v lékařství

Zveme Vás na odbornou jednodenní studentskou konferenci, která je již pátá v rámci nové řady pravidelných studentských odborných konferencí, které jsou pravidelně pořádány každý rok ke konci listopadu/začátku prosince pro vybranou modalitu zobrazovacích systémů v lékařství.

Akce je zaměřená na studenty zdravotnických studijních oborů, či programů jako Biomedicínský/á technik/a, resp. Biomedicínský/é inženýr/ství, s cílem přiblížit jim vývojové trendy z pohledu technického, ale i uživatelského.

Jako další modalita byly vybrány zobrazovací systémy v nukleární medicíně. Vzhledem ke specifice daného tématu je studentská soutěž věnována pouze tématu zobrazovací systémy v lékařství bez vymezení dané modality z různých aspektů. Současně je vždy požádán jeden ze zástupců výrobců dané modality v ČR, tzv. patron, o spolupráci a podporu uvedené akce. Patronem tohoto ročníku je společnost Stargen-EU s.r.o. - oficiální distributor výrobce GE HealthCare pro Českou republiku. Uvedená akce má vždy svojí www stránku a z akce jsou k dispozici PDF verze prezentací, a to zejména pro studenty uvedených studijních oborů/programů vysokých škol. Letos se zúčastní studenti z ČVUT, a to zejména FBMI, VŠB TUO v Ostravě, VUT v Brně a letos poprvé též studenti Žilinské univerzity v Žilině ze Slovenska.

Konference je pořádána ve spolupráci s Českou společností biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky ČLS JEP, Českou společností pro zdravotnickou techniku, Klinikou zobrazovacích metod, FN Motol v Praze, Oddělením biomedicínského inženýrství, FN Motol v Praze, Katedrou klinického inženýrství, IPVZ v Praze a Stargen-EU s.r.o. & GE HealthCare.

Pozvánka na nový akreditovaný kurz

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT ve spolupráci s Úřadem práce ČR,  Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků, ČSBMILI a Českou společností pro zdravotnickou techniku si Vás dovoluji pozvat na nový akreditovaný rekvalifikační kurz - Stav adaptace odvětví zdravotnických prostředků na aktuální evropskou a českou právní regulaci.

První blok kurzu se uskuteční dne 20.11.2023. Bližší informace o kurzu, cena kurzu a možnosti přihlašování zde.

Pracovní den - Bezpečnostní aspekty zdravotnického provozu - 18.10.2023

Česká společnost pro zdravotnickou techniku pořádá ve spolupráci s ČSBMILI, ČAS, VŠB-TUO a ČVUT pracovní den - Bezpečnostní aspekty zdravotnického provozu.

Pracovní den se koná ve středu 18. října 2023 v 10:00 v kongresovém sále č. 217 Praha 1, Novotného lávka 5.

Bližší informace a pokyny k přihlášení zde.

Konference Národního institutu kvality a excelence ve zdravotnictví - 16.-17.10.2023

Dne 16. a 17. října 2023 se v hotelu Giovanni, Praha, uskuteční konference Národního institutu kvality a excelence ve zdravotnictví (NIKEZ).

Pozvaní přednášející:

  • Prof. Holger Schünemann (CAN/IT), GRADE Working Group
  • prof. Zoe Jordan (AUS), CEO JBI
  • Catherine Spencer MBA (UK), CEO Cochrane
  • prof. Jozef Šuvada (SK), WHO
  • Dr. Marge Reinap (DK), WHO

Účast na konferenci je zdarma, registrační formulář zde.

Konference - Kvalita a bezpečí zdravotní péče - péče zaměřená na pacienta dne 26. září 2023

Kvalita a bezpečí zdravotní péče - péče zaměřená na pacienta

Úterý 26. září 2023 - Lékařský dům 

V gesci ČSBMILI ČLS JEP a Katedry zdravotnického práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Konference se koná pod záštitou předsedy výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc.

Letošní konference je po kladné odezvě v minulém roce opět rozdělena do dvou dnů - v červnu a září.

1. část - Červnový termín s tradičním zaměřením na bezpečí a kvalitu ve zdravotnictví se konal v pondělí 5. června 2023 - OREA Hotel Pyramida v Praze (v gesci SAK). Tato konference měla klasické rozdělení na dopolední část a odpolední v sekcích. Viz detaily zde a zde.

2. část - Navazující podzimní zářijová konference (26. září v Lékařském domě) v Praze se uskuteční ve spolupráci SAK ČR s Českou společností biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky a Katedrou zdravotnického práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Bude se jednat o problematiky z oblastí jako kompetence biomedicínských techniků, biomedicínských inženýrů a klinických inženýrů, problematika vzdělávání těchto profesí vč. CŽV, nové možnosti využití těchto profesí ve spolupráci s lékaři a sice např. při vyšetření UZ, aplikace 3D tisku ve zdravotnictví, využití robotických systémů, využití umělé inteligence ve zdravotnictví, CE značka a nová legislativa, požadavky nové legislativy na ZP, evidence ZP (UDI), kybernetická bezpečnost, analýza rizik a jako poslední bude část týkající se legislativy zdravotnických prostředků z pohledu zdravotnického práva.

Všichni zájemci jsou srdečně zváni. Viz detaily zde

Seminář Seznámení s výstupy projektu Národního centra pro medicínské nomenklatury a klasifikace (NCMNK)

Přijměte pozvánku na seminář Seznámení s výstupy projektu Národního centra pro medicínské nomenklatury a klasifikace (NCMNK).

Pořadatel -  ÚZIS ČR
15. 6. 2023, 13:30 - 17:00
Praha, Benediktinské opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích
Program semináře: https://www.uzis.cz/index.php?pg=konference&aid=8602

 

Pozvánka na konferenci - Projekty interoperabilního zdravotnictví

Přijměte pozvánku na konferenci Projekty interoperabilního zdravotnictví, která se uskuteční dne 26.6.2023 v čase 12:30 - 17:00 v IKEM, Vídeňská 1958/9, Praha 4, Kongresový sál, 5. patro.

Pro účast se registrujte zde.

Pro bližší informace ke konferenci můžete kontaktovat:
Veronika Štraitová, veronika.straitova@mzcr.cz, tel.: +420 224 972 870
Informace o dopravě do IKEM a možnosti parkování najdete zde.

 

Trendy v biomedicínské inženýrství 2023

15. ročník konference Trendy v biomedicínském inženýrství se ukuteční ve dnech 11. až 13. 9. 2023 v příjemném prostředí Brněnské přehrady. Konference je velmi vhodná zejména pro začínající mladé pracovníky v oblasti vzdělávání v biomedicínském inženýrství, ale i pro všechny ostatní, kteří by rádi sdíleli své zkušenosti z této oblasti činnosti. Dne 4. 5. 2023 byla spuštěna registrace a možnost zasílání příspěvků.  18. 6. 2023 je termín pro odeslání plných znění příspěvků. Program v předběžné podobě je též k dispozici na www stránce konference. Konference je opět obnovena po několika letech přerušení a můžeme se těšit na zajímavé části programu.

Výsledky voleb do výboru a revizní komise na volební období 2023 - 2027

Informace volební komise o výsledcích voleb do výboru a revizní komise České společnosti biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky, které proběhly v termínu 12. 4. 2023 – 23. 4. 2023.

01.05.2023
Ing. Jaromír Cmíral, DrSc., předseda volební komise

Opustil nás doc. Ing. Vladimír Krajča, CSc.

S hlubokým zármutkem si dovolujeme oznámit, že nás dne 23. dubna 2023 náhle opustil pan doc. Ing. Vladimír Krajča, CSc. Byl dlouholetým členem naší odborné společnosti a působil též ve výboru. Podílel se zejména na spolupráci s Českou společností klinické neurofyziologie ČLS JEP. Byl uznávaným klinickým inženýrem se zaměřením na zpracování a analýzu neurofyziologických signálů, a to jak v ČR, tak i v zahraničí.

Působil též jako akademický pracovník na Fakultě biomedicínského inženýrství ČVUT, jako vedoucí elektrofyziologických laboratoří na odd. neurologie ve FN Bulovka a též v NUDZu. Byl lektorem akreditovaných kvalifikačních kurzů Biomedicínská technika a Biomedicínské inženýrství a lektorem kurzů v rámci specializačního vzdělávání v oboru Klinické inženýrství na IPVZ. Získal též několik ocenění za nejlepší článek a jedno z nich i v časopise Lékař a technika, které uděluje naše společnost.

Jeho zkušenosti a schopnost algoritmizovat a implementovat vhodné postupy vyústily ve velmi úspěšnou aplikaci, tj. SW “Wave-Finder” pro analýzu EEG, který byl používán ve více než 100 nemocnicích a ambulancích v ČR a též ve více než 10 zemích celého světa.

Jeho největší přínos pak spočívá v tom, že se mu podařilo v roce 2007, ve spolupráci s předními osobnostmi psychiatrie v ČR, zavést do klinické praxe využívání tzv. EEG kordance v podobě vytvořeného algoritmu a implementace. Jednalo se o spolupráci s Psychiatrickým centrem v Praze, které se tak stalo druhým pracovištěm na světě, hned po USA, kde se začala tato metoda používat. Zásadní přínos této metody spočívá v tom, že umožňuje predikci odpovědi na antidepresiva, tj., že statisticky významné změny EEG kordance lze pozorovat již po týdnu podávání antidepresivní léčby, zatímco klinický efekt nastupuje po třech až šesti týdnech. Tento úspěch byl také potvrzen dosud jeho nejčastěji citovanou publikací, kde byl doc. Krajča spoluautorem, a to ve velmi renomovaném časopisu European Psychiatry s IF 7,156 v roce 2008.

Patřil mezi velmi zkušené kolegy a odborníky v dané oblasti a snažil se předávat zkušenosti mladším. Velmi si vážíme jeho přínosu a spolupráce. Komunita biomedicínských a klinických inženýrů tak přišla o uznávaného a respektovaného odborníka. Čest jeho památce.

Za výbor společnosti doc. Ing. Jiří Hozman, Ph.D., předseda výboru společnosti

Pages